Toksyna botulinowa

Botox, czyli preparat toksyny botulinowej, stosowany jest w zabiegach podskórnego ostrzykiwania partii twarzy lub ciała. W medycynie estetycznej stosowany jest między innymi w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych a także w leczeniu nadmiernej potliwości.

Przy zabiegach likwidacji zmarszczek toksyną botulinową, pożądany efekt uzyskuje się poprzez odwracalne zablokowanie botoxem przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego i rozluźnienie poszczególnych mięśni. Kurczenie się mięśni twarzy wywołuje redukcję i wygładzenie zmarszczek mimicznych, dzięki czemu skóra nabiera wypoczętego, zrelaksowanego i promiennego wyglądu.

PRZEBIEG ZABIEGU
Zabiegi ostrzykiwania botoxem są niemal bezbolesne (odczuwa się wyłącznie lekkie ukłucie) i trwają kilkanaście minut. Po zabiegu nie powinny pozostać ślady. Po jego wykonaniu można niemal natychmiast wrócić do codziennej pracy, aktywności i nawyków. Niekiedy na pożądany efekt zabiegu trzeba poczekać ok. 7 dni.

ZALECENIA PO ZABIEGU
Botox  wiąże się z płytką nerwowo mięśniową w ciągu 4-6 godzin. W tym czasie konieczne jest utrzymywanie wyprostowanej postawy ciała.
Przez 24-48 należy unikać latania samolotem, gwałtownego schylania się oraz wzmożonego wysiłku fizycznego.
Przez 4-5 dni po zabiegu nie należy korzystać z pływalni.
Przez 2-4 tygodnie po zabiegu należy unikać przegrzania skóry (opalanie, solarium, sauna), korzystania z zabiegów dermatologicznych na twarz, masaży twarzy i krioterapii.

JAK CZĘSTO NALEŻY POWTARZAĆ ZABIEG BOTOXEM?
Początkowo zabieg ostrzykiwania botoxem powinno się powtarzać średnio co kilka miesięcy. Od indywidualnych cech i stanu skóry pacjentki zależy, czy będą to trzy miesiące czy osiem. Przy kolejnych kuracjach toksyną botulinową czas działania wydłuża się. Nie jest wówczas wymagane aby zabieg powtarzać tak często. Jeżeli zaprzestaniemy stosowania botoxu, skóra ponownie zacznie się starzeć zgodnie z jej biologicznym wiekiem.

WSKAZANIA
Botox doskonale sprawdza się w redukcji, eliminacji oraz profilaktyce powstawania zmarszczek mimicznych twarzy: zmarszczek wokół oczu (tzw. kurzych łapek), zmarszczek na czole oraz bruzdy zmarszczkowej między brwiami (tzw. lwia zmarszczka) oraz w celu podniesienia opadających powiek czy uniesienia kącików ust. Przy zabiegach wygładzania zmarszczek, w naszym salonie stosujemy również kwas hialuronowy lub osocze. Specjalista medycyny estetycznej pomoże naszym klientkom dobrać odpowiedni preparat.

Botox stosujemy również w leczeniu nadmiernej potliwości. Preparat bezpośrednio wstrzykiwany jest w obszarach (lub w innych wybranych miejscach, np. stopach), charakteryzujących się potliwością. Botox powstrzymuje działanie nerwów, które połączone są z gruczołami wydzielania zewnętrznego. W efekcie wydzielanie potu zostaje zredukowane.

EFEKT
Efekt działania toksyny botulinowej widoczny jest po około 7 dniach i utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Po tym efekcie zabieg można powtórzyć, przy czym należy unikać podawania toksyny botulinowej nie częściej niż co 3 miesiące.

GŁÓWNE PRZECIWWSKAZANIA
Botox nie jest wskazany w sytuacji gdy pacjentka:

  • jest w ciąży
  • stosuje antybiotyki
  • jest chora na grypę lub występuje stan podgorączkowy
  • cierpi na zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (Miastenia Gravis, zespół Lamberta Eatona)
  • cierpi na zaburzenia krzepnięcia krwi lub stosuje leki antykoagulacyjne (m.in. aspirynę).