Laser Q-Switch

Unikalność zabiegu laserem Q-switch polega na ultrakrótkich (nanosekundowych) impulsach światła laserowego w głąb skóry. Dzięki temu zjawisku, w trakcie leczenia tatuaży, przebarwień, lub zmian pigmentowych działamy wyłącznie na barwnik, bez uszkodzenia skóry otaczającej. Dlatego laser ten nie pozostawia blizn pozabiegowych, a czas rekonwalescencji jest wyjątkowo krótki.

Druga tajemnica lasera q-switched to długość fali laserowej. Poprzez zastosowanie 4 długości fali możemy skutecznie i selektywnie pozbyć się przebarwień, brązowych plam (zmiany pigmentowe), piegów i tatuaży w różnych kolorach. Ciekawą opcją terapeutyczną jest leczenie nawracających przebarwień – wyjątkowo częstego problemu estetycznego. Po zastosowaniu wielokrotnych naświetlań laserem q-switch uzyskujemy trwałą poprawę u 80% pacjentów!

Czy zabieg jest bolesny?
Przebarwienia:  w trakcie zabiegu pacjent odczuwa niewielkie pieczenie.
Tatuaże: w celu zwiększenia komfortu pacjenta zabieg usunięcia tatuażu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W przypadku tatuaży o bardzo dużych rozmiarach zabieg może zostać przeprowadzony w kilku etapach, każdy na innej części tatuażu.

Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?
Nawracające przebarwienia wymagają cierpliwości od pacjenta i lekarza. Pierwsze widoczne efekty terapii obserwuje się dopiero po 3-4 zabiegu. Po uzyskaniu zadowalających rezultatów należy obowiązkowo stosować filtr p.słoneczny. U takich pacjentów, w 80%, uzyskujemy trwałe usunięcie przebarwienia.

Zmiany pigmentowe, piegi ciemnieją w ciągu kilku godzin po zabiegu. Należy być przygotowanym, że mogą nabrać koloru gorzkiej czekolady. Od następnego dnia rozpoczyna się proces łagodnego złuszczania i trwa około 2 tygodni. Od razu po zabiegu laserowym można nakładać makijaż i maskować przebarwione miejsca.

Laserowe usuwanie jest bardzo skuteczne przy większości typów tatuażu. Tatuaż może zostać całkowicie usunięty podczas zabiegów laserowych , ale wymaga to wielu sesji. Po każdym zabiegu obserwuje się ok. 50% rozjaśnienie tatuażu, chyba, że znajduje się w bliźnie.

Schemat terapii:
Zmiany pigmentowe, piegi. Zabiegi polegają na naświetleniu ognisk przebarwień. Liczba zabiegów uzależniona jest od charakteru przebarwienia, a zwłaszcza od tego, na jakiej głębokości w skórze zalega barwnik. Najczęściej jednak są to zabiegi jednorazowe.

Najłatwiejsze do usunięcia są plamy naskórkowe, w których barwnik znajduje się płytko – w naskórku. O wiele trudniej leczeniu poddają się przebarwienia skórne, gdzie melanina zlokalizowana jest głębiej – w skórze właściwej. Pośrednie miejsce zajmują przebarwienia mieszane – skórno-naskórkowe. W przypadku bardzo głębokich przebarwień zalecane jest powtarzanie zabiegu co 3-4 tygodnie. Ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, średnio potrzeba 3-5 zabiegów. Zabieg można poprzedzić mikrodermabrazją, co zwiększa skuteczność terapii.

Tatuaże
W celu całkowitego usunięcia niechcianego tatuażu należy wykonać do 10 zabiegów, wykonywanych w odstępach od 2-3 tygodni. O tym ile zabiegów należy wykonać oraz jak będzie wyglądało miejsce po usuniętym tatuażu decyduje:
– Rodzaj barwnika
– Głębokość wykonanego tatuażu
– Sposób wykonania tatuażu
– Miejsce, w którym został wykonany tatuaż
– Predyspozycji osobniczych pacjenta

Zalecenia pozabiegowe:
Przebarwienia: po zabiegu w przypadku plam naskórkowych może pojawić się zaczerwienienie skóry oraz ściemnienie plam. Objawy te ustępują w ciągu 3-7 dni, kiedy dochodzi do złuszczenia się naskórka, a zarazem eliminacji przebarwienia. Po zabiegu obowiązuje zasada ścisłej ochrony przed światłem słonecznym. Zalecamy stosowanie filtrów o współczynniku  protekcji SPF 50.

Tatuaże: po zabiegu w miejscu usuwanego barwnika pojawia się zaczerwienienie, swędzenie a czasami strupki. Jest to normalny proces, podczas którego barwnik jest eliminowany. Jeżeli powstały strupki, to bezpośrednio po zejściu strupków miejsce po usuwanym barwniku może być zaróżowione prze okres około 2 tygodni. Kolejny zabieg można wykonać nie wcześniej niż po ok. 2-3 tygodniach. Po usunięciu tatuażu miejsce to należy chronić przed słońcem przez okres 6 miesięcy w celu uniknięcia przebarwień. W tym okresie nie należy używać również samoopalaczy ani nie korzystać z solarium.

Przeciwwskazania oraz działania niepożądane:

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Świeżo opalona skóra (do 2 tygodni od ostatniego opalania)
  • Działania niepożądane są na ogół niewielkie i mogą obejmować zaczerwienienie, obrzęk, pęcherzyki i rzadkie przypadki nierówności skóry.